В Україні законодавчо заборонять пластикові пакети

Можновладці відгукнулися на вимоги громадськості: у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт про обмеження обігу пластикових пакетів, а Кабінет міністрів України розпочав роботу над законопроєктом про заборону одноразових пластикових виробів.

Так, для мінімізації шкоди довкіллю у парламенті зареєстрували законопроєкт 2051-1 про обмеження обігу пластикових пакетів на території України з 2022 року.

16 жовтня цей законопроєкт розглядали на профільному Комітеті з питань екологічної політики та природокористування. Міністерство енергетики та захисту довкілля підтримало зареєстрований законопроєкт, яким пропонують обмежити використання пластикових пакетів, зокрема заборонити використовувати надлегкі одноразові пакети у торгівлі.

Зазначений законопроєкт передбачає наступні зміни:

-       Усі пластикові пакети ділитимуться на три види: надлегкі пластикові пакети, легкі та оксорозкладні – їх усі заборонять;

-       Винятком будуть надлегкі пластикові пакети визначених розмірів: їх можна використовувати як первинну упаковку для риби й м’яса та сипучих продуктів;

-       Пластикові пакети, які не відповідають вимогам закону, мають утилізуватись;

-       Виконання закону контролюватиме Держслужба з питань безпечності харчових продуктів.

«Міністерство енергетики та захисту довкілля підтримує обмеження обігу пластикових пакетів на території України. А також працює над розробкою закону про заборону одноразових виробів із пластику», - йдеться у повідомленні прес-служба уряду.

Зазначимо, що наразі пластикові пакети заборонили використовувати у 33 країнах світу, ще 53 країни запровадили часткову заборону або запровадили податок на одноразові пакети. Першим заборонив використання пластику Сингапур. В ЄС до 2021 року планують заборонити використання поліетиленових пактів та пластикового посуду.

За даними ООН, щорічно у світі використовують 5 трильйонів поліетиленових сумок. При цьому кожен рік в океан потрапляє 8 мільйонів тонн пластику. Також у світі виробляється понад 13 мільярдів пластикових пакетів, тобто 300 одиниць на кожного дорослого. Світове виробництво поліетилену займає 35% (64-65 млн. тонн на рік) від загального обсягу випуску пластмас. У природному середовищі поліетилен розкладається понад 200 років, а пластик - майже 450 років. Одночасно з цим, орієнтовний час використання пакету лише 30 хвилин.

Нагадаємо, у липні 2019 року Кабінет міністрів України розглянув петицію про заборону пластикових пакетів, яку ініціювали запоріжці та підтримали понад 25 тисяч українців. Автором петиції щодо заборони продажу та використання торговельними мережами та громадянами поліетиленових пакетів (пластикових мішків, пакетів або торбинок), окрім виготовлених з екологічно чистих матеріалів є голова Громадської організації «Справжні дії» Валерія Салтан.

Попередньо це е-звернення підтримали понад дві тисячі жителів Запорізької області. Такої кількості голосів було достатньо для розгляду місцевими органами влади. Проте, посадовці Запорізької обласної та міської рад повідомили, що вирішення питання з поліетиленовими пакетами лежить поза межами їхньої компетенції. Тож було ухвалене рішення розпочати повторний збір підписів, адресувавши звернення до Кабміну.

25 травня у Запоріжжі відбулася масштабна акція «Зелене місто Z: День без поліетилену», ініційована ГО «Справжні дії». Активісти ставили за мету привернути увагу до проблеми надмірного використання поліетиленових пакетів, які в усьому світі визнані шкідливими й небезпечним для людей і довкілля. Волонтери зібрали понад 110 кг поліетилену, який згодом передали на одне з підприємств, яке займається сортуванням вторинної сировини, для подальшої переробки.

3 липня, коли у світі відзначається Міжнародний день без поліетилену, в ГО «Справжні дії» спільно із гіпермаркетом «Ашан» провела ряд тематичних заходів – інтерактивні лекції та семінар.

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі