Уряд розглянув петицію запоріжців про заборону пластикових пакетів: багато слів – мало діла

Кабінет міністрів України розглянув петицію про заборону пластикових пакетів, яку ініціювали запоріжці та підтримали понад 25 тисяч українців. Високопосадовці повідомляють про те, що триває розробка ряду законопроектів, які згодом повинні врегулювати питання поводження з відходами та обігу пластикових пакетів. Проте не вказують терміни, коли вирішення проблеми забруднення довкілля поліетиленом, зрештою, почне вирішуватися практично.      

Відповідь на електронне звернення опублікована на сайті уряду.

Автором петиції щодо заборони продажу та використання торговельними мережами та громадянами поліетиленових пакетів (пластикових мішків, пакетів або торбинок), окрім виготовлених з екологічно чистих матеріалів є голова Громадської організації «Справжні дії» Валерія Салтан. У звернення зазначається, що рівень забруднення навколишнього природного середовища поліетиленовими пакетами в забезпечення виключно маркетингових цілей суб’єктів господарської діяльності сягає національних та світових масштабів. Тож авторка звернення пропонує внести корективи до нормативних актів, де йдеться про особливості роздрібної торгівлі в Україні, адже в жодному з них питання про поводження з пластиковими пакетами не врегульоване.

Валерія Салтан також пропонує наслідувати приклад європейських країн та суворо заборонити використовувати практику продажу поліетиленових пакетів під час здійснення роздрібної торгівлі суб’єктами господарської діяльності та ввести адміністративну відповідальність за порушення заборони у вигляді штрафу.

У офіційні відповіді урядовців на звернення повідомляється, що питання наближення законодавства України до законодавства ЄС, зокрема у сфері охорони навколишнього середовища, в тому числі правового регулювання виготовлення, використання та утилізації виробів із пластику в Україні згідно з чинними директивами та регламентами ЄС стоїть на порядку денному. 

З метою реформування сфери поводження з відходами Урядом схвалена Національна стратегія управління відходами в Україні до 2030 року та затверджений Національний план управління відходами до 2030 року. Урядовці зазначають, що Національним планом передбачено розроблення проектів законів України «Про управління відходами» і «Про упаковку та відходи упаковки». Саме ці закони, зрештою, на законодавчому рівні мають врегулювати питання управління відходами та виготовлення, використання і утилізації пластикових пакетів і упаковки.  

Щодо запропонованих у петиції змін до чинних нормативно-правових актів, які регулюють особливості роздрібної торгівлі в Україні, то урядовці обіцяють привести їх у відповідність до законодавства,  після прийняття законів України, які регулюватимуть питання обігу пластикових пакетів.

Нагадаємо, за даними ООН, щорічно у світі використовують 5 трильйонів поліетиленових сумок. При цьому кожен рік в океан потрапляє 8 мільйонів тонн пластику. Також у світі виробляється понад 13 мільярдів пластикових пакетів, тобто 300 одиниць на кожного дорослого. Світове виробництво поліетилену займає 35% (64-65 млн. тонн на рік) від загального обсягу випуску пластмас. У природному середовищі поліетилен розкладається понад 200 років, а пластик - майже 450 років. Одночасно з цим, орієнтовний час використання пакету лише 30 хвилин.

Е-петицію щодо заборони продажу та використання торговельними мережами та громадянами поліетиленових пакетів (пластикових мішків, пакетів або торбинок), окрім виготовлених з екологічно чистих матеріалів було розміщено на сайті Громадської організації «Справжні дії» 18 березня. Збір підписів тривав близько 2,5 місяців. Згодом, згідно із ст. 23-1 Закону України «Про звернення громадян», звернення було передане на розгляд Кабміну.

Попередньо це е-звернення підтримали понад дві тисячі жителів Запорізької області. Такої кількості голосів було достатньо для розгляду місцевими органами влади. Проте, посадовці Запорізької обласної та міської рад повідомили, що вирішення питання з поліетиленовими пакетами лежить поза межами їхньої компетенції. Тож було ухвалене рішення розпочати повторний збір підписів, адресувавши звернення до Кабміну.

Ознайомитися із повним текстом Петиції можна за посиланням.

25 травня у Запоріжжі відбулася масштабна акція «Зелене місто Z: День без поліетилену», ініційована ГО «Справжні дії». Активісти ставили за мету привернути увагу до проблеми надмірного використання поліетиленових пакетів, які в усьому світі визнані шкідливими й небезпечним для людей і довкілля. Волонтери зібрали понад 110 кг поліетилену, який згодом передали на одне з підприємств, яке займається сортуванням вторинної сировини, для подальшої переробки.

3 липня, коли у світі відзначається Міжнародний день без поліетилену, в ГО «Справжні дії» спільно із гіпермаркетом «Ашан» провела ряд тематичних заходів – інтерактивні лекції та семінар.

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі