Світ тоне у пластику: масштаби проблеми та шляхи вирішення

Проблема надмірного використання пластику все більше хвилює людей по всьому світу. Не  стали винятком і запоріжці, які активно долучаються до боротьби зі шкідливим матеріалом: відмовляються від використання його у побуті, проводять екологічні акції, аби привернути увагу можновладців до проблеми, самостійно шукають способи для вторинної переробки.

Запоріжці проти пластику

Так, протягом року у Запоріжжі за ініціативи Громадської організації «Справжні дії» пройшли кілька тематичних акцій і були реалізовані ряд екологічних ініціатив.

Активісти організації підготували електронну петицію до уряду з вимогою заборонити продаж та використання торговельними мережами та громадянами поліетиленових пакетів (пластикових мішків, пакетів або торбинок), окрім виготовлених з екологічно чистих матеріалів. Автором та ініціатором петиції стала голова ГО «Справжні дії» Валерія Салтан.

Це звернення підтримали понад 25 тисяч громадян України. За результатами його розгляду, урядовці повідомили, що до вітчизняного законодавства будуть внесені відповідні зміни, мета яких – мінімізувати використання пластику торговими мережами. Щоправда, не повідомили терміни, коли ці зміни набудуть чинності.  

25 травня у Запоріжжі відбулася масштабна акція «Зелене місто Z: День без поліетилену», ініційована ГО «Справжні дії». Активісти ставили за мету привернути увагу до проблеми надмірного використання поліетиленових пакетів, які в усьому світі визнані шкідливими й небезпечним для людей і довкілля. Волонтери зібрали понад 110 кг поліетилену, який згодом передали на одне з підприємств, яке займається сортуванням вторинної сировини, для подальшої переробки.

3 липня, коли у світі відзначається Міжнародний день без поліетилену, в ГО «Справжні дії» у Запоріжжі спільно із гіпермаркетом «Ашан» провела інтерактивні лекції та семінар. Валерія Салтан на власному прикладі показала запоріжцям, як мінімізувати використання поліетиленових пакетів при здійсненні покупок.  

Корисні ініціативи та акції, спрямовані на збереження довкілля та боротьбу із пластиком, час від часу проводять і інші громадські організації та звичайні мешканці Запоріжжя, яких хвилює зазначена проблема.

Проте у питання – давня історія і вирішити його у найближчій перспективі навряд чи можливо. Чому? – розкажемо нижче.

Пластмасове століття

Час, в якому ми живемо, можна сміливо назвати пластмасовим століттям. В античній історії століття називали за домінуючими матеріалами: кам'яне, бронзове або залізне. Нині пластик буквально всюди.

Минулого року вчені медичного університету Відня вперше виявили частинки пластику в тілі людини. А зовсім нещодавно дослідники Університету Ньюкасла заявили, що сучасний середньостатистичний громадянин за тиждень проковтує близько 5 г цього матеріалу, що еквівалентно одній кредитній картці. Не дивно, що дедалі більше країн обмежує продаж одноразового посуду, пакетів та соломинок, а Організація Об'єднаних Націй (ООН) визначила полімерне забруднення найголовнішою загрозою для подальшого збереження чисельності планети.

Проблема – не в пластику

Насправді корінь проблеми – не сам пластик, а те, як і для чого ми цей матеріал застосовуємо і що робимо з ним наприкінці життєвого циклу. Щорічно у світі виробляється приблизно 300 млн тонн пластику, 50% від загальної кількості використовується для предметів одноразового призначення. На 1 кг пластмаси припадає 6 кг вивільненого вуглекислого газу (СО2).

В умовах зростання температури планети дуже нерозумно створювати 900 млн тонн викидів тільки під час виготовлення упаковок, пакетів, пляшок для води або ємностей для миючих засобів (це якщо не враховувати викиди під час видобутку сировини, необхідної для створення пластику, - нафти). Подібні речі разового споживання не виправдовують ані витрачених ресурсів, ані екологічних наслідків виробництва.

Що також важливо, вторинна переробка пластика поки що не досягла рівня переробки інших матеріалів, наприклад, макулатури. Як правило, пластикове сміття потрапляє на звалища або на спалювання, яке теж додає в атмосферу парникові гази. У гіршому - виявляється у воді та у наших продуктах харчування.

Історія пластику

Пластик увійшов до життя людей як замінник природної сировини, такої як метал або дерево. Друга світова війна розкрила багатогранність цього дешевого, легкого, довговічного і міцного матеріалу, і в Америці виробництво пластика збільшилося на 300%. Там же у повоєнний час процвітало фінансове благополуччя і бум консюмеризма. У середині 50-х культура споживання американців настільки змінилася, що журналу Life довелося вигадати нове визначення для цього масового культурного явища – «Throwaway Living», одноразовий стиль життя. У свою чергу пластик став природною частиною цієї культури і донині її всіляко супроводжує.

У 60-х роках з'явилися перші новини про те, що пластик потрапляє у довкілля, забруднюючи його. А у 90-х дослідники океану вперше виявили Велику тихоокеанську сміттєву пляму.

Сьогодні скупчення сміття у найбільшому водному просторі світу вже досягло розмірів Техасу. За даними ООН, щорічно до океану потрапляє до 13 млн метричних тонн пластику.

Відходи такої категорії зберігаються у природі протягом століть, а водні течії з'єднують їх один з одним в таке собі плаваюче звалище. Якості, які зробили пластик цінним і популярним, - довговічність і стійкість до руйнування, перетворили його на ворога природи.

З року в рік морське сміття вбиває приблизно 100 000 ссавців і черепах, з тієї ж причини вмирає приблизно 1 млн морських птахів. Більш того, хімічні речовини, вимиваючи в воду з пластикових відходів, затримують зростання бактерії Prochlorococcus, що виробляє 10% кисню, яким ми дихаємо.

Дійсно, усвідомлене споживання – це термінова необхідність, і термінової вона стала кілька десятків років тому.

Пластикова катастрофа

Люди жили ілюзією, що з пластику до нескінченності можна виробляти майже все, починаючи від автомобільного кузова, закінчуючи упаковкою для шоколадки. Якщо речі довгострокового користування, візьмемо той же кузов, повністю виправдовують своє існування, то виробництво упаковки – навряд чи. Вона потрібна для транспортування продукту, а потім викидається. Багато видів упаковок взагалі не можна переробити, 91% такого сміття до переробки навіть і не доїжджає. Відповідальність за це несуть як споживачі, так і компанії-виробники та державні органи.

Реакція світу

Завдяки Інтернету і швидкому поширенню інформації, полімерна проблема стала однією з найбільш обговорюваних. Більше 30 країн почали вводити законодавчі заборони на продаж деяких видів пластикових одноразових товарів. З'явилося більше країн, які зробили маркування пластика (для подальшої його переробки) обов'язковою умовою для того, щоб продукт був представлений на полицях магазинів. А країни «Великої двадцятки» навіть збираються очищати океан від сміття, правда, конкретний план дій вони ще не придумали. Поки ситуація така: світ збирається змінюватися, але виробництво пластика продовжує зростати швидше, ніж ці зміни реалізовуються.

Варто відзначити, що багато років екозахисні організації, звичайні люди і підприємці без будь-якої державної підтримки, самостійно борються з пластиковими відходами. Хтось буквально очищає навколишнє середовище, хтось підписує і ділиться петиціями, а хтось грініфікує свій бізнес, тільки тому, що це правильно, а не тому, що цього вимагає закон.

Наприклад, британський фуд-рітейлер Waitrose у відповідь на прохання клієнтів зменшити кількість пластикової упаковки, в одному з магазинів Оксфорда ввів 11-тижневу пробну програму «Unpacked». Тепер там сухі продукти продаються на вагу, а напої та мийні засоби на розлив. Клієнтам рекомендують приносити свої багаторазові ємності для наповнення. Відсутність упаковки знизило вартість продуктів на 15%.

Використовуй мінімум пластику

Сучасні люди замислюються про мінімізацію споживання: відмовляються від непотрібних покупок, намагаються використовувати речі багаторазово, а відходи, що утворюються здають на переробку або відправляють в компост.

У світлі таких змін репутація одноразового пластику погіршується. Він стає ознакою несвідомості і навіть варварства. У ньому ж насправді немає ніякої потреби. Одноразовий посуд? Існує паперовий. Пляшечки для шампунів і кондиціонерів? Така косметологічна продукція існує і в твердому вигляді.

Одноразові трубочки, пляшки для води, кавові стаканчики (в яких теж використовують пластик) - це все можна замінити багаторазовими предметами. Навіть засоби жіночої гігієни з'явилися в багаторазовому варіанті. То який же сенс зберігати залежність від матеріалу, виробництво і відходи якого шкодять нашій же середовищі існування?

Як звільнити своє життя від зайвого пластику:

  1. Намагайся не купувати товар, упакований в пластик, особливо якщо на ньому відсутнє маркування. Ринки, лотки з східними солодощами та іншими сухими продуктами, лотки з чаєм і кавою на вагу – стратегічні локації для закупівлі. Там майже не продають продукти в одноразовій упаковці, як це роблять в мережевих супермаркетах.
  2. Набір мішечків і шоппер звільнить тебе від пластикових пакетів, а бабусі на ринках будуть говорити тобі про те, що ти герой і рятуєш планету (історія з мого життя і життя моїх близьких).
  3. Розвивай свої навички, щоб створювати речі, а не купувати їх. Самостійно можна зробити і дрессинг для салату, і миючий засіб, і деякі косметичні продукти, наприклад, скраб або мило.
  4. Реформуй свою ванну кімнату. Палички для чищення вух, гребінці та зубні щітки з дерева, на відміну від пластикових, можна компостувати. Краще купувати мило, шампунь, піну для гоління в бруску, ніж в пластиковій ємності (вони зазвичай не переробляються). Заміни свій звичайний дезодорант на квасцовий камінь, його можна купити без упаковки, і працює він ефективніше і довше звичайного. Дізнайся більше про zero waste засобах гігієни.
  5. Кожну хвилину в світі продається близько 1 млн пластикових пляшок. Ця цифра стане менше, якщо люди почнуть використовувати одну постійну багаторазову пляшку і додаток Refill, яке показує на карті місця, де можна безкоштовно заправитися чистою водою.
  6. Якщо часто береш каву з собою, то переходь на багаторазову чашку. Якщо поки не готовий до такого фінансового вкладення, краще витрати 5 хвилин на те, щоб випити кави на місці з керамічної чашки.
  7. Поміняй свою пластикову губку для миття посуду на люфу, її можна компостувати.
  8. Якщо купуєш зрізані квіти, уточнюй, що тобі не потрібна пластикова обгортка.
  9. Коли замовляєш їжу з собою, проси, щоб ресторан/кафе не клали одноразовий посуд.
  10. Якщо товар, який тобі потрібен, не продається без пластикової упаковки, переконайся, що ця упаковка має маркування, і потім здай її на переробку.

 За матеріалом видання «Букви»

 

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі