Розвиток Хортиці повинен бути комплексним і фаховим: Звернення ГО «Справжні дії»

Острів Хортиця може розвинути свій потенціал та перетворитися на справжню пам’ятку світового рівня. Проте, перш ніж розробляти будь-які проекти, місцевим та столичним посадовцям слід знайти ресурси та зосередитися на вирішенні існуючих проблемних питань розвитку території острова та функціонування заповідника.   

З таким закликом до президента, Кабміну, Верховної Ради та запорізьких можновладців звернулася Громадська організація «Справжні дії».

Офіційне звернення стало відповіддю активістів на заяви Володимира Зеленського про наміри збудувати на Хортиці масштабний парк дозвілля.

«З точки зору розвитку туристичного потенціалу Запоріжжя та України будівництво масштабного парку дозвілля європейського зразка на острові Хортиця є перспективним. Проте, звертаємо Вашу увагу на те, що наразі є ряд важливих факторів, які стануть на заваді реалізації проекту – зокрема, неврегульованість деяких юридичних аспектів функціонування заповідника», - йдеться у зверненні.

Автори звернення зазначають, що на сьогодні на території острова Хортиця розташований геологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги». Юридично Запорізька міська влада не має жодного відношення до острова Хортиця, не має права розпоряджатися землею острову та не має  охоронних зобов’язань щодо нього.

Охоронні зобов’язання на природно-заповідний фонд Хортиці оформлені на установу, яка підпорядковується Міністерству культури – «Національний заповідник Хортиця». Зазначена установа фактично не є заповідником у розумінні Закону України «Про природно-заповідний фонд», не є установою природно-заповідного фонду, не має в штаті державної служби охорони природно-заповідного фонду, а, відповідно, не має юридичних важелів впливу на порушників. Саме тому на сьогодні спостерігаються непоодинокі випадки незаконної вирубки зелених насаджень, самовільного захоплення узбережжя Дніпра та забудови Хортиці несумлінними підприємцями.

Також заповідник не має юридичної можливості розвитку зазначеної території, оскільки не має повноважень Національного парку і не може бути замовником проекту організації території природно-заповідного фонду.

Юридичні механізми розвитку острова Хортиця на сьогодні відсутні не тільки у Міністерства культури в особі підпорядкованої установи «Національний заповідник Хортиця», але й у Запорізької облдержадміністрації та Запорізької міської ради.

З метою розв’язання цієї правової колізії запорізькі науковці розробили дієву дорожню карту, яка обґрунтовує доцільність та передбачає включення території острова Хортиця (геологічного заказнику загальнодержавного значення «Дніпровські пороги») до Національного природного парку.

«Ці заходи, за твердженням експертів, дозволять економічно вигідно та науково обґрунтовано використовувати кожен квадратний метр земель Хортиці; розробити проект організації території острова Хортиця; визначити паркову, рекреаційну, господарську та заповідну зону об’єкту ПЗФ; розвивати зелений туризм, науку в міжнародних масштабах та ін.», - зазначається у документі.  

Крім того, на думку авторів звернення, надання статусу Національного природного парку (чи включення до складу вже існуючого) Хортиці дасть можливість Запорізькій міській раді брати участь у розвитку території на умовах партнерства. Зокрема, вивести каналізацію за межі острову, створити інфраструктурні умови та покращити життя мешканців та туристів острову, отримувати суттєвий прибуток від туристичної, наукової та рекреаційної діяльності.

Ймовірне будівництво парку дозвілля на Хортиці викликало широкий суспільний резонанс і стурбованість тим, що проект завдасть шкоди флорі і фауні острова.

Тож, ГО «Справжні дії» нагадує можновладцям, що Хортиця – це зелена оаза посеред великого промислового міста. Острів є унікальним за своєю природою і численними історичними пам’ятками місцем. Зважаючи на це, громадськість Запоріжжя наполягає на тому, щоб при розробці проекту будівництва парку були враховані всі природоохоронні аспекти, а природу Хортиці й історичні пам’ятки було збережено.

У документі також йдеться про те, що осучаснення та оновлення території острова Хортиця повинно носити комплексний характер та включати заходи, спрямовані на вирішення вже існуючих у заповіднику проблем.

Так, на території острова знаходиться у вкрай аварійному стані будівля колишнього Центрального інституту механізації та електрифікації тваринництва (ЦЕМЕТ). Занедбана будівля та територія навколо неї вабить мародерів, любителів екстриму та несумлінних містян, які скидають тут сміття.

На узбережжі Дніпра розташована покинута будівля колишньої Запорізької зональної комсомольської школи, яка стала прилистком для безхатченків.

Реконструкції потребує Музей Запорізького козацтва, зачинений кілька років тому і досі закритий за браком коштів на ремонт.

На території Національного заповідника «Хортиця» розташовані поля фільтрації, на які відводяться господарсько-побутові стічні води від профілакторіїв, навчальних закладів, туристичних баз, готелів, житлових будинків. З одного боку, це є порушенням природоохоронного законодавства, з іншого – постійно існує загроза забруднення неочищеними стічними водами ґрунтів, підземних річок та Дніпра. Питання реконструкції застарілої системи каналізації та ліквідації полів підземної фільтрації не вирішується роками. 

На додачу, у Запоріжжі довгі роки не вирішується проблема транспортного сполучення між правобережжям та лівим берегом. Пропускна здатність мостів Преображенського не відповідає кількості транспорту, а нові мостові переходи за п'ятнадцять років так і не були збудовані та невідомо взагалі чи будуть.

Громадська організація «Справжні дії» звертається до Президента України, голови Кабінету міністрів, Верховної Ради із вимогою при розробці та узгодженні проекту облаштування території острова Хортиця ретельно зважати та врахувати усі аспекти життєдіяльності заповідника: юридичні, екологічні, економічні та інфраструктурні, а також залучити до проектної команди відповідних фахівців-науковців.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський  під час ефіру програми «100 днів президента України» на телеканалі «1+1» повідомив про намір створити на території острова  Хортиця у Запоріжжі масштабний розважальний парк. Згодом цей намір Голова держави підтвердив під час промови на 16-й щорічній зустрічі Ялтинської європейської стратегії у Києві.

У презентованому проекті йдеться про те, що його реалізація дозволить приваблювати до 2,5 мільйона туристів та залучати до бюджету області близько 380 млн гривень щороку.

Повний текст Звернення ГО "Справжні дії" щодо вирішення проблемних питань розвитку острова Хортиця

        

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі