«Природоохоронне законодавство потребує вдосконалень, але не таких радикальних», – експерт з екології ТОВ «НІБУЛОН» Алла Ізмєстьєва долучилася до обговорення екопетиції до Уряду

Несприятлива екологічна ситуація в Запоріжжі набула потужного суспільного резонансу. Погана екологія турбує мешканців міста. Про це свідчать постійні акції протесту, публікації в ЗМІ та мережі інтернет. Люди ведуть активну боротьбу за своє здоров’я, здоров’я своїх сімей, дітей, за можливість дихати чистим повітрям.

На одну людину в Запоріжжі припадає понад 100 кілограмів шкідливих речовин. Щодня фіксується перевищення викидів у повітря в 2-3 рази вище допустимої норми. За кількістю викидів Запоріжжя входить до трійки найнебезпечніших міст України. У мешканців підвищується рівень онкологічних і алергічних захворювань. Запоріжці вимушені від'їжджати з міста.

Як раніше повідомлялося, на сайті Громадської організації «СПРАВЖНІ ДІЇ» була розміщена електрона петиція до Кабінету міністрів України із вимогою на законодавчому рівні посилити відповідальність за екологічні злочини та прибрати корупцію у Міністерстві екології. В документі йдеться про те, що великі підприємства Запорізької області користуються прогалинами в механізмах контролю за додержанням норм природоохоронного законодавства та забруднюють навколишнє середовище, через що екологічна ситуація у Запоріжжі стала вкрай несприятливою.

Автором і ініціатором петиції є Артем Тараненко - співзасновник ГО «СПРАВЖНІ ДІЇ». З повним текстом можна ознайомитися за посиланням http://www.diyi.org.ua/petitions/pro-pozbavlennya-povnovazhen-ministerstva-ekologii-ta-prirodnih-resursiv-ukraini-schodo-vidachi-deyakih-dozvilnih-dokumentiv-posilennya-vidpovidalnosti-za-porushennya-zakonodavstva-u-sferi-ekologii-ta-rozshirennya-povnovazhen-derzhavnoi-ekologichnoi-inspe

Станом на сьогодні (26 жовтня) звернення вже підтримали 7544 громадянина України. Для розгляду Урядом, петиція має набрати 25 тисяч голосів. Збір підписів триватиме до 21 грудня.

Підтримати петицію можна за посиланням.

У зверненні автор зазначає, що всі великі заводи Запоріжжя віднесені до першої групи підприємств. Дозволи на викиди забруднюючих речовин їм видає Мінекології за корупційними схемами та на максимально вигідних для промпідприємств умовах. Тож документ містить вимогу позбавити Мінекології таких повноважень та передати їх облдержадміністраціям.

Редакція видання «Запоріжжя сьогодні» поцікавилася думкою фахівців щодо резонансної петиції та з’ясувати, чи можливо покращити екологічну ситуацію в Запорізькому регіоні в такий спосіб.

Експертні коментарі надав спеціаліст у галузі екології, керівник відділу охорони навколишнього середовища ТОВ «НІБУЛОН» Алла Ізмєстьєва.

 Експерт зазначила, що на законодавчому рівні питання контролю за підприємствами-забруднювачами прописані досить чітко. І, аби помітно покращити екологічний стан, запроваджувати зміни на цьому рівні - неефективно.

«Важелі тиску на підприємства-забруднювачі з боку органів виконавчої влади законодавчо врегульовані. Але природоохоронне законодавство все ж потребує змін!»,- наголошує експерт. Щоб покращити екологічну ситуацію в Запорізькому регіоні, на її думку, доречним буде зобов’язати усі промислові підприємства першої групи пройти процедуру оцінки впливу на довкілля.

«Підприємства металургійної галузі у Запоріжжі є пострадянськими й приведення їх виробництв до європейських стандартів потребує значного переобладнання. Тож такі заходи будуть дуже дієвими. 

Щоправда, запровадження процедур оцінки передбачає значні фінансові витрати для підприємства. Важливо, щоб процес модернізації проводився планово і починався з найбільш проблемних виробничих вузлів. Наприклад, із заміни застарілого обладнання. На модернізацію одного із вузлів розробляється проект, що проходить процедуру в рамках Законів України "Про регулювання містобудівної діяльності" та "Про оцінку впливу на довкілля". Але чорна та кольорова металургія віднесена до першої категорії видів планової діяльності та отримує висновок з оцінкою впливу на довкілля в Мінприроди, а громадське обговорення планової діяльності здійснюється за територіальним принципом і у цьому разі вплив громадськості може бути досить дієвим»,- коментує експерт.

Повертаючись до петиції, в тексті зазначено, що складна екологічна ситуація в Запоріжжі виникла через те, що усі промислові гіганти міста отримують дозволи на викиди забруднюючих речовин в Мінприроди за корупційними схемами. Працівниками Міністерства встановлюються «такси» для стаціонарних джерел, в обмін на те, що в дозволах виконання природоохоронних заходів буде відтерміновано і будуть дозволені граничнодопустимі концентрації забруднення атмосфери, що перевищують законодавчо встановлені.

Неприпустимим, на думку автора петиції є те, що контроль за підприємствами-забруднювачами покладений виключно на Держекоінспекцію, яка може проводити тільки планові та позапланові перевірки, завчасно попередивши про це суб’єктів господарювання. Автор вимагає позбавити Мінприроди права видавати дозволи на забруднюючих речовин будь-яким суб’єктам господарювання та передати таке право виключно обласним державним адміністраціям.

Щодо інспекції, автор пропонує дозволити Держекоінспекції, представникам громадськості, працівникам державних адміністрацій та правоохоронним органам в будь-який час доби здійснювати інспекційні відвідування промислових підприємств без попередження, отримувати без обмежень всі документи, що стосуються господарської діяльності підприємства, здійснювати розрахунок збитків. В разі невиконання вимог підприємствами-забруднювачами, автор пропонує ввести суворі фінансові санкції, збільшити розмір вже чинних штрафів за порушення у сфері екології та посилити кримінальну відповідальність за правопорушення в даній сфері.

Запропоновані в петиції нововведення експерт з екології Алла Ізмєстьєва прокоментувала так:

«Вся дозвільна документація підприємства повинна видаватись на місцях. Тобто за місцем здійснення діяльності підприємства, де воно завдає шкоди та негативно впливає на об'єкти довкілля (атмосферне повітря, водне та соціальне середовище, ґрунти тощо). Мається на увазі не тільки дозвіл на викиди, а й дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, дозвіл на спеціальне водокористування. Те саме стосується й екологічного податку, - розпорядником повинна виступати область, де безпосередньо суб'єкт господарювання здійснює свою діяльність», - зазначає експерт. 

Щодо відвідування підприємств Держекоінспекцією, представниками громадськості, правоохоронними органами, а також відкриття необмеженого доступу до всіх документів, фахівець вважає, що такі заходи можуть спричинити на підприємствах хаос. Крім того, доступ не завжди компетентних в екологічній та господарській сфері представників громадськості може сприяти розвитку корупційних дій, рейдерського тиску тощо.

Екологічний експерт наголосила: «На законодавчому рівні питання контролю за підприємствами-забруднювачами прописані досить чітко. Орган державного контролю (Держекоінспекція -ред.) наділений повноваженнями проводити позапланові візити без попередження суб'єкта господарювання, але за обґрунтованими підставами, які перелічені у ст. 6. ЗУ «Про основні засади державного контролю у сфері господарської діяльності».

«Кожна обласна державна адміністрація у межах власної області формує комплексну програму охорони довкілля, в якій зазначаються захід, його виконавець, джерела та обсяги фінансування. Виконання таких програм контролюється самими ОДА. Місцеві органи самоврядування та зацікавлена громадськість можуть здійснювати запити на відповідну інформацію в Департамент екології та природних ресурсів ОДА.

Суб'єкт господарювання повинен зобов'язати підприємство проводити виробничий контроль джерел викидів інструментальним методом із залученням атестованої лабораторії, про це йдеться в ст. 10 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря». Наказом Мінприроди № 266 від 30.05.2006р., питанням контролю відведено цілий розділ 5, де зазначені джерела, які підлягають контролю, граничнодопустимий викид, періодичність контролю, методика виміру та місце відбору проб. В умовах дозволу орган, що його видав, зобов'язує про надання в його адрес звіту з результатами контролю.

Природоохоронне законодавство України потребує вдосконалень, але не таких радикальних, як пропонується в петиції»,- резюмувала фахівець.

Нагадаємо, Запоріжжя є одним із найзабрудненіших міст України через викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря промисловими підприємствами, розташованими в промисловій зоні міста. 

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі