Кабмін порушує закон і затягує розгляд петиції про корупцію у Мінекології та посилення відповідальності за екологічні злочини

Електронна петиція із вимогою на законодавчому рівні посилити відповідальність за екологічні злочини та прибрати корупцію у Міністерстві екології на природних ресурсів, автором якої є співзасновник Громадської організації «Справжні дії» Артем Тараненко, була передана на розгляд та розміщена на сайті Уряду 2 січня 2019 року.

За кілька днів звернення було спрямоване Кабінетом міністрів на опрацювання до Запорізької облдержадміністрації, посадовці якої документ підтримали та наголосили на його суспільній значущості.

Розгляд е-петиції по суті мав розпочатися не пізніше десяти робочих днів після оприлюднення на сайті Уряду. На сторінці, де розміщено Текст петиції, зазначено, що відповідь на петицію повинна бути оприлюднена не пізніше 11 січня 2019 року.

Але станом на 7 лютого 2019 року жодних дій урядовцями вжито не було, хоча відведений для цього термін давно сплив.   

Відповідно до статті 23-1 Закону України «Про звернення громадян», розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду. Аналогічна позиція міститься у «Порядку розгляду електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України», затвердженому Постановою Кабміну № 457 від 2 липня 2016 р.

Також стаття 23-1 ЗУ «Про звернення громадян» зазначає, що про підтримку або непідтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті органу влади, якому вона адресована.

«У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням.

Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається у письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції та відповідному громадському об’єднанню, яке здійснювало збір підписів на підтримку відповідної електронної петиції», - регламентує Закон.

Але на сьогодні жодної інформації про розгляд по суті вкрай важливої для запоріжців та громадян України петиції на сайті Уряду немає. Жодних відповідей від українських можновладців не надходило ні на адресу автора звернення, ні до Громадської організації, на офіційному сайті якої здійснювався збір підписів.  

Нагадаємо, електронне звернення «Про позбавлення повноважень Міністерства екології та природних ресурсів України щодо видачі деяких дозвільних документів, посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері екології та розширення повноважень Державної екологічної інспекції» було розміщене на сайті Громадської організації «Справжні дії» 21 вересня 2018 року. Мета петиції – звернути увагу Кабміну на законодавчі невідповідності у галузі екології, усунути їх та посилити контроль за дотриманням природоохоронного законодавства.

Збір підписів тривав протягом трьох місяців, аж доки петиція не отримала необхідну для розгляду Урядом кількість підписів – 25 тисяч. Звернення також викликало жваве обговорення у експертному середовищі та серед простих громадян, що свідчить про надважливість порушеної теми не тільки для мешканців Запоріжжя та Запорізької області, але й жителів інших регіонів України.

У петиції відзначається, що Запоріжжя є одним із найзабрудненіших міст країни через викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря промисловими підприємствами, розташованими в промисловій зоні міста. Від цього потерпають запоріжці, які хворіють на онкологічні та алергійні захворювання. При цьому, великі підприємства Запорізької області користуються численними прогалинами в механізмах контролю за додержанням норм природоохоронного законодавства, безкарно забруднюють навколишнє середовище та економлять на природоохоронних заходах.

На сьогодні функція контролю за дотримання природоохоронних заходів покладена виключно на Держекоінспекцію, яка може проводити тільки планові та позапланові перевірки, завчасно попередивши про це суб’єктів господарювання.

Проте, якщо підприємства не допускають екоінспекторів до проведення перевірок, то не несуть за це жодної відповідальності, окрім сплати мізерних штрафів. Ініціатори петиції наголошують на необхідності розширити перелік структур, наділених правом перевіряти підприємства на дотримання природоохоронного законодавства, та змінити формат перевірок, а також суттєво збільшити розмір штрафів та посилити кримінальну відповідальність за правопорушення у сфері екології.

Щоб привести роботу вітчизняних заводів до європейських стандартів, пропонується зобов’язати усі промислові підприємства першої групи пройти процедуру оцінки впливу на довкілля і щороку публічно звітувати про стан виконання природоохоронних заходів, стан роботи газоочисного обладнання та ін.

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі