Хортиця повинна стати Національним парком

Ми ніколи не були осторонь питань екології та збереження дикої природи, питань природно-заповідного фонду.

Восени минулого року ГО «Справжні дії» підписала меморандум про співпрацю з Національним природним парком «Великий Луг» (не плутати територією Запоріжжя, на якій розташовані маєтки та санаторії). Метою співпраці з парком був захист та розвиток унікальної степової екосистеми Запорізького краю.

В рамках співпраці з адміністрацією парку було досліджено поточний стан території природно-заповідного фонду, ретельно проаналізовано проєкт організації Парку.

Таким чином, разом ми дійшли до висновку, в якому нас підтримали представники наукової спільноти, що логічним продовженням Дніпровського екологічного коридору також є Біленьковсько-Розумовські плавні та плавні о. Хортиця.  Відповідно, виникла ідея включення до складу Парку, серед інших об’єктів, територію заказника загальнодержавного значення «Дніпровські пороги» та територію Біленько-Розумовських  плавнів.

Тому ГО "Справжні дії" ініціювала петицію "Про погодження включення деяких територій о.Хортиця до складу Національного природного парку «Великий Луг»"

До складу природного заказника  «Дніпровські пороги» входять:

 • о. Хортиця;
 • о. Байда;
 • о. Дубовий;
 • о. Розтьобін;
 • скелі Стіг-1, Стіг-2, Стіг-3;
 • скелі Два брати.

Відповідна пропозиція була підкріплена науковим обґрунтуванням доцільності включення даних територій до складу Нацпарку «Великий луг» та направлене відповідне клопотання до новоствореного Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів. Ми дуже сподіваємось, що нова влада схвалить ініціативу.

Отже, територія, що пропонується для розширення входить до складу Дніпровського екологічного коридору. Згідно з законом України «Про загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України», та «Про екомережу», долина Дніпра (Дніпровський екологічний коридор) включена до елементів загальнодержавного значення. Крім того, Дніпровський коридор має високе міжнародне значення, в першу чергу, як шлях міграції великих мас перелітних птахів та частина європейської екологічної мережі. Охороняти мігруючі види птахів Україна зобов`язалася прийнявши «Закон України про приєднання до Боннської конвенції» 19.03.99 р.

Національний природний парк «Великий Луг» є ключовим ядром в Придніпровському коридорі. У 2011 році на території парку, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 вересня 2011 року № 895-р «Про погодження надання водно-болотним угіддям статусу водно-болотних угідь міжнародного значення», двом територіям НПП «Великий Луг» було надано статус водно-болотних угідь міжнародного значення: «Архіпелаг Великі і Малі Кучугури», площею 7674,25 га, та «Заплава Сім Маяків» площею 2140 га. З 2016-2017 рр.. ці угіддя включені до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення під номером 2273 та 2282.

Переваги включення Хортиці та прилеглих островів до складу Національного природного парку:

 • статус національного природного парку України, суттєво підвищить імідж та відповідно інвестиційну привабливість території;
 • збереження охорони та відтворення біорізноманіття, унікальних,  рідкісних видів флори та фауни регіону шляхом проведення постійного моніторингу, проведення природоохоронних заходів та створення наукових центрів;
 • розробка Проєкту організації території для  економічно вигідного та науково обґрунтовано використання території  з встановленням функціональних зон, що дасть можливість створити нові робочі місця та гідні інфраструктурні умови, отримувати суттєвий прибуток від туристичної, наукової та рекреаційної діяльності, вирішити болючі питання оформлення об’єктів нерухомості та земельних ділянок, які перебувають у власності  населення,  яке проживає на території заказника та стало заручником правової колізії;
 • встановлення постійної  дієвої та ефективної  охорони об’єкта природно-заповідного фонду відповідно до вимог чинного законодавства, а саме створення служби державної охорони природно-заповідного фонду;
 • заборона  несанкціонованої рекреаційної забудови території островів, яка  призводить до зниження як ландшафтного, так і біологічного різноманіття;
 • припинення незаконного  використання живих водних ресурсів, особливо в період нересту, коли акваторії водно-болотних угідь є нерестовищами;
 • створення умов для роботи мережі установ рекреаційного, туристичного, лікувально-оздоровчого сектору, відновлення функціонування баз відпочинку, літніх таборів, закладів торгівлі та закладів харчування, розважальних  закладів тощо;
 • створення умов для організованого туризму та відпочинку, залучення інвестицій, підтримка громадських ініціатив;
 •  можливість офіційно та прозоро на тривалий час залучити великі інвестиції з приватного сектору економіки, створити нові робочі місця.

Вирішення наведених проблем є стратегічно важливим для охорони довкілля, розвитку Запоріжжя, заповідної справи в цілому, частина зазначених питань є болючими та фактично «законсервованими», що створює масове невдоволення мешканців о. Хортиця та велику соціальну напругу.

Сьогодні, напередодні місцевих виборів, ми прагнемо залучити до вказаного питання зацікавлену громадськість, політиків та видатних громадських діячів.

Крім того, слід зазначити, що дане рішення жодним чином негативно не вплине на діяльність історико-культурного заповідника «Хортиця», який очолює Максим Анатолійович Остапенко та підпорядковується Міністерству культури України.

Вважаємо, що такий симбіоз двох установ історико-культурної та екологічної спрямованості, по-перше, підвищить статус території природно-заповідного фонду, а, по-друге, дасть можливість якісно та всебічно її розвивати, залучаючи інвесторів, приваблюючи туристів, а разом з тим, дієво охороняючи унікальні екологічні системи. 

Ознайомитися із повним текстом петиції та підтримати звернення можна за посиланням.

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі