ГО «СПРАВЖНІ ДІЇ» вимагає припинити забруднення довкілля Запорізьким залізорудним комбінатом (Звернення)

Прокуратура та Державна екологічна інспекція в Запорізькій області прийняли до розгляду заяву Громадської організації «СПРАВЖНІ ДІЇ» щодо незаконного використання ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» става-випаровувача для розміщення своїх виробничих відходів, зокрема, води відкачаної мінералізованої.

У заяві відзначається, що ізольований став-випаровувач, який для зливу виробничих відходів використовує ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат», розташований на території Кирилівської ОТГ Якимівського району Запорізької області, в межах Утлюцького лиману. Земельна ділянка, де знаходиться водойма площею 4000 га, є об'єктом природно-заповідного фонду.

За класифікацією відходів, вода відкачана мінералізована є відходом видобутку металевих руд. Тому на ПАТ «ЗЗРК» поширюються вимоги Закону України «Про відходи», статтею 17 якого визначено обов'язки суб'єктів господарювання.

Так, відповідно до закону, підприємство-забруднювач зобов'язане визначати склад, характеристики і ступінь небезпеки відходів для навколишнього природного середовища і здоров'я людей відповідно до нормативно-правовими актами; вести облік кількості, типу і складу відходів і подавати статистичну звітність; забезпечувати зберігання і утилізацію відходів за спеціальною технологією, що відповідає вимогам екологічної безпеки.

Крім того, законодавець зобов'язує підприємства не допускати зберігання та знищення відходів в несанкціонованих місцях; здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів; своєчасно, в установленому порядку, сплачувати екологічний податок, що стягується за розміщення відходів; інформувати місцеву владу і уповноважені інстанції з питань охорони навколишнього природного середовища про відходи і пов'язаної з ними діяльністю, в тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров'ю та майну громадян, підприємствам, установам і організаціям внаслідок порушення правил поводження з відходами; а також мати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, якщо їх діяльність призводить до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів перевищує 1000.

Проте, у заяві відзначається, що вимоги законодавства «підприємством системно та умисно ігноруються з метою мінімізації витрат, пов’язаних з виконанням передбачених заходів».

Також відзначається, що ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» не має паспорта місця видалення відходів, а ізольований став-випаровувач є саме тим місцем, де комбінат здійснює кінцеве розміщення неочищених відходів. У зв'язку з цим, у підприємства виникають зобов'язання зі сплати екологічного податку за кінцеве розміщення відходів, якими «ЗЗРК» грубо нехтує. За наявними даними, до бюджету Кирилівської ОТГ не надійшло жодної копійки екологічного податку від комбінату за розміщення відходів.

Крім того, в повідомленні про злочин йдеться про те, що статтею 72 Водного кодексу України також передбачено, що підприємства, установи та організації, які відкачують шахтні, кар'єрні та рудникові води для запобігання затоплення шахт, кар'єрів і рудників при видобутку корисних копалин, зобов'язані впроваджувати ефективні технології, що забезпечують зниження рівня їх мінералізації перед скиданням у водні об'єкти. Однак і цю вимогу «ЗЗРК» системно ігнорує. Наголошується, що за певними даними, ставок-випаровувач є, крім іншого, стаціонарним джерелом викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, на яке у підприємства відсутній відповідний дозвіл.

Таким чином, посадові особи ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» системно і навмисне ігнорують екологічні норми і вимоги. Своїми діями комбінат щорічно завдає шкоди не тільки природі і людям, а й державі.

Тож, активісти ГО «СПРАВЖНІ ДІЇ» просять облпрокуратуру та Державну екологічну інспекцію в Запорізькій області перевірити викладені факти, оцінити завдані збитки та зобов’язати підприємство привести свою діяльність у відповідність до норм закону.  

    

     

      

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі