Факти забруднення довкілля Запорізьким залізорудним комбінатом, оприлюднені ГО «СПРАВЖНІ ДІЇ», підтвердила перевірка Держекоінспекції

Громадська організація «СПРАВЖНІ ДІЇ» неодноразово звертала увагу на численні порушення природоохоронного законодавства з боку ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат». Найбільш резонансними стали оприлюднені факти забруднення ЗЗРК екології та незаконного використання підприємством ставка-випаровувача для зливу виробничих відходів – відкачаної мінералізованої води на території Утлюцького лиману.

Ізольований став-випаровувач, який для зливу виробничих відходів використовує ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат», розташований на території Кирилівської ОТГ Якимівського району Запорізької області, в межах Утлюцького лиману. Земельна ділянка, де знаходиться водойма площею 4000 га, є об'єктом природно-заповідного фонду.

Крім того, водойма знаходиться в безпосередній близькості до населених пунктів. Від забруднення потерпає флора і фауна  Утлюцького лиману, отрута потрапляє до підземних вод, але найбільше страждають місцеві жителі. Люди змушені дихати шкідливими випаровуваннями, які з «відстійника» східний вітер несе прямо на їхні населені пункти.

Місцеві екологи виявили трубопровід ЗЗРК, поблизу якого взяли зразки ґрунту і рідини для проведення експертизи. Її результати шокували. Виробничі відходи комбінату містять цілий ряд шкідливих речовин. Зокрема, в десятки разів перевищена концентрація хлориду, натрію, свинцю. Більш ніж в 100 разів - концентрація кадмію, який є найнебезпечнішим металом для здоров'я людини. Основна частина цих стоків йде в Утлюцький лиман, забруднюючи Азовське море. Для людей потрапляння цих небезпечних речовин загрожує хворобами кісток, появою онкологічних захворювань та іншими проблемами зі здоров’ям.

Встановлені факти забруднення повітря, води та ґрунтів, системне порушення природоохоронного законодавства та шкода, яку діяльність підприємства роками завдавала здоров’ю людей, стали причиною звернення Громадської організації «СПРАВЖНІ ДІЇ» до прокуратури із вимогою вжити заходів та припинити забруднення Запорізьким залізорудним комбінатом довкілля.

Влітку Мелітопольська місцева прокуратура встановила факти забруднення «ЗЗРК» земель водного фонду під час скидання шахтних вод у став-випаровувач. 20 липня Якимівським відділом Мелітопольської місцевої прокуратури за вказаними фактами були внесені дані до ЄРДР та зареєстроване кримінальне провадження № 42018081280000123. Досудове розслідування розпочате за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 239 Кримінального кодексу України -  Забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи довкілля.

У вересні Державна екологічна інспекція в Запорізькій області провела планову перевірку Запорізького залізорудного комбінату на предмет дотримання норм екологічного законодавства України. Результати перевірки повністю підтвердили раніше оприлюднені факти протизаконної діяльності підприємства. Крім численних та грубих порушень законодавства про поводження із відходами, інспектори Держекоінспекції виявили факти недодержання ЗЗРК вимог у сфері захисту атмосферного повітря.

Загалом було встановлено близько п’ятдесяти фактів забруднення ЗЗРК довкілля.

З метою усунення виявлених порушень, Держекоінспекція видала посадовим особам Комбінату припис. Зокрема, документ зобов’язує підприємство:

- Врегулювати питання щодо приведення у відповідність до вимог земельного законодавства земельної ділянки, яка використовується ПрАТ «ЗЗРК» під об’єктом ставок – випаровувач (для випаровування вод відкачаних мінералізованих) на території Якимівського району Запорізької області у акваторії Утлюцького лиману Азовського моря;

- Вжити заходи для збирання, зберігання, видалення та утилізації відходів відповідно до вимог екологічної безпеки, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів;

-  Забезпечити за власний рахунок екологічно обґрунтоване видалення води відкачаної мінералізованої

- Ліквідувати  змішування відходів, виявлених при здійсненні перевірки на території підприємства.

- Надавати місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про всі види відходів, що утворюються при здійсненні господарської діяльності підприємства;

-   Забезпечити професійну підготовку, підвищення кваліфікації та проведення атестації фахівців у сфері поводження з відходами;

- Розробити спеціальні паспорти на відходи, які утворюються при здійсненні господарської діяльності підприємства із зазначенням характеристики, найменування та коду відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також відомості про методи контролю та безпечного поводження з ними;

 -  Розробити паспорт місця видалення відходів (вода відкачана мінералізована – Класифікатор відходів ДК-005-96). Здійснювати контроль за станом місць чи об'єктів розміщення власних відходів.

Серед інших вимог у документі зазначено, що ЗЗРК повинен оформити земельну ділянку, площею більш ніж 4000 га під розміщення відходів, визнати воду відкачану мінералізовану відходом виробництва та почати сплачувати у встановленому законом порядку екологічний податок. Крім того, надалі ЗЗРК повинен сплачувати чималу орендну плату в бюджет громади за використання землі. Ці кошти підуть на відновлення та благоустрій інфраструктури, а також соціально-економічний розвиток місцевих громад.

ГО «СПРАВЖНІ ДІЇ» стежитиме за виконанням зобов’язань перед громадою та державою з боку ЗЗРК, а також ходом розслідування, розпочатого правоохоронцями. Організація й надалі вживатиме заходів, щоб припинити безкарне забруднення Комбінатом довкілля, від якого потерпають люди та екологія.

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі