Чи припинить Запорізький залізорудний комбінат забруднювати довкілля під тиском громадськості та екологів?

Про те, що ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» незаконного використовує став-випаровувач для зливу відкачаної мінералізованої води на території Утлюцького лиману та системно порушує природоохоронне законодавство, забруднюючи навколишнє середовище, повідомлялося неодноразово.

Став-випаровувач, який використовує комбінат для зливу своїх виробничих відходів, знаходиться на території Кирилівської ОТГ Якимівського району Запорізької області, поблизу Утлюцького лиману. Земельна ділянка, площею більше 4000 м2, де розташована водойма, належить до природно-заповідного фонду.

Від потрапляння отруйних відходів Залізорудного комбінату до підземних вод страждають не тільки флора і фауна лиману, але й місцеві жителі. Відходи виробництва мають жахливий сморід. Люди, які живуть в селах Атманай, Солоне та Нове, змушені дихати цими шкідливими випаровуваннями, що їх північний вітер несе зі ставка та лиману на населені пункти.

Крім того, виходячи з результатів хімічного аналізу ґрунту та рідини поблизу трубопровода підприємства, які робили місцеві екологи, можна сміливо говорити про значне забруднення землі на вказаній території. У ґрунті перевищується вміст кадмію у 100 разів, хлоридів — у 20 разів та заліза — у 2 рази, що становить пряму загрозу здоров'ю і життю людей.

Тисячі місцевих мешканців та відпочиваючих купаються в Азовському морі, куди йде основна частина небезпечних стоків Утлюцького лиману. Десятки господарств користуються водозабірними свердловинами та зрошувальним каналом, що знаходяться поруч. Тисячі жителів ловлять рибу, яка після, вже отруєна, потрапляє до їхніх організмів. І для людей попадання цих небезпечних речовин загрожує хворобами кісток, появою онкологічних захворювань та багатьма іншими проблемами зі здоров’ям.

У зв'язку з тим, що у ЗЗРК відсутній паспорт місця видалення неочищених відходів, а їх розміщення комбінат здійснює в ізольований став-випаровувач, ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» зобов’язане сплачувати екологічний та інші податки. Однак, підприємство системно та навмисне ігнорує вимоги природоохоронного законодавства, мінімізуючи витрати на екологію.

Всі ці факти стали причиною звернення Громадської організації «СПРАВЖНІ ДІЇ» до прокуратури Запорізької області із вимогою вжити конкретних заходів для припинення неправомірної  діяльності Залізорудного комбінату.

Влітку Мелітопольська місцева прокуратура встановила факти самочинного забруднення комбінату земель водного фонду під час скидання шахтних вод у ставок-випаровувач. Якимівським відділом Мелітопольської місцевої прокуратури за вказаними фактами були внесені дані до ЄРДР, де  зареєстрували кримінальне провадження № 42018081280000123. Досудове розслідування було розпочате за ч.1 ст. 239 Кримінального кодексу України -  Забруднення або псування земель речовинами, відходами чи іншими матеріалами, шкідливими для життя, здоров'я людей або довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для життя, здоров'я людей чи довкілля.

Також з 26 вересня, після звернення мешканців Кирилівської ОТГ до Департаменту екології та природних ресурсів ЗОДА, на підприємстві почалася позапланова перевірка Державної екоінспекції. Результати перевірки не тільки повністю підтвердили раніше оприлюднені ГО «СПРАВЖНІ ДІЇ» факти недотримання норм екологічного законодавства України, а й зафіксували недодержання ЗЗРК вимог у сфері захисту атмосферного повітря.

У зв'язку з перевіркою Держекоінспекції Атманай днями відвідав заступник генерального директора підприємства Віталій Хрол. На зустрічі місцеві жителі ще раз висловили йому своє обурення щодо зливу відходів комбінатом, а також невдоволення з приводу відмови ЗЗРК брати участь у вирішенні актуальних для Атманайської та Кирилівської громад питань.  

За результатами перевірки, Держекоінспекція видала посадовим особам ПАТ «Запорізький залізорудний комбінат» припис, який зобов’язує підприємство усунути всі порушення – дотримуватися вимог земельного законодавства, забезпечити екологічну безпеку, навести лад у поводженні з відходами та розробити спеціальні паспорти і т.ін. Загалом припис містить близько 50 пунктів.

Також у документі зазначено, що ЗЗРК повинен оформити земельну ділянку площею більш ніж 4000 га під розміщення відходів, визнати воду відкачану мінералізовану відходом виробництва, почати сплачувати у встановленому законом порядку екологічний податок та чималу орендну плату в бюджет громади за використання землі. Гроші підуть на відновлення інфраструктури та соціально-економічний розвиток місцевих громад.

ГО «СПРАВЖНІ ДІЇ» буде й надалі стежити за виконанням ЗЗРК зобов’язань перед громадою, адже неприпустимо, щоб протягом десятиліть таке велике підприємство свідомо і безсоромно нехтувало законами, безкарно забруднювало екології та знущалося над людьми.

Реєстрація в системі електронних петицій

Будь-ласка, вказуйте коректну інформацію! За введення неповних або недостовірних даних Ваш обліковий запис може бути заблоковано

Авторизація в системі електронних петицій

Можливість голосувати або подавати петиції мають лише авторизовані користувачі